Napisal/-a Vse » Junij 1, 2022, 9:55 pm
Endokrinologija je veda o žlezah z notranjim izločanjem. Žleze so grajene iz endokrinih celic, ki izločajo tako imenovane kemične glasnike, ki jim rečemo hormoni.
Hormoni se izločajo iz endokrinih organov. Izločajo pa se tudi iz neklasičnih endokrinih organov, na primer maščobnega tkiva.
Maščobno tkivo izloča hormone adipokine, po domače recimo, da dela škodljive hormone, ki povzročajo kronično vnetje v telesu pa je jasno, zakaj je debelost tako škodljiva.
Tu so še mišice, ki med krčenjem izločajo miokine. To so večinoma koristni hormoni, ki blažijo prej omenjeno kronično vnetje - pa je bolj jasno, zakaj je, poleg vsega, telesna aktivnost tako pomembna.
Vsepovsod se pojavljajo in vpletajo hormoni. Gre za izredno zapleteno in pomembno temo, o kateri še ne vemo vsega. (Vir: 23)
[i]Endokrinologija je veda o žlezah z notranjim izločanjem. Žleze so grajene iz endokrinih celic, ki izločajo tako imenovane kemične glasnike, ki jim rečemo hormoni.
Hormoni se izločajo iz endokrinih organov. Izločajo pa se tudi iz neklasičnih endokrinih organov, na primer maščobnega tkiva.
Maščobno tkivo izloča hormone adipokine, po domače recimo, da dela škodljive hormone, ki povzročajo kronično vnetje v telesu pa je jasno, zakaj je debelost tako škodljiva.
Tu so še mišice, ki med krčenjem izločajo miokine. To so večinoma koristni hormoni, ki blažijo prej omenjeno kronično vnetje - pa je bolj jasno, zakaj je, poleg vsega, telesna aktivnost tako pomembna.
Vsepovsod se pojavljajo in vpletajo hormoni. Gre za izredno zapleteno in pomembno temo, o kateri še ne vemo vsega.[/i] (Vir: 23)