Vesolje

Narava, biologija, ekologija, astromonija ...

Moderatorji: Admin, Vse

Sporočilo
Avtor
Uporabniški avatar
Vse
Prispevkov: 6002
Pridružen: Marec 1, 2022, 7:11 pm

Re: Vesolje

#76 Neprebrana objava Napisal/-a Vse »

"Kjerkoli se ta dogodek zgodi, se oblikuje mehurček pravega vakuuma, infinitezimalno, neznatno nemajhna pikica, ki pa ima skrajno visoko energijo in lahko zažge vse, česar se dotakne. Potem se začne mehurček širiti. Ker je pravi vakuum bolj stabilno stanje, je vesolju »ljubše« in bo prešlo vanj, če se mu ponudi najmanjša priložnost za to, tako kot se bo kamen skotalil po hribu navzdol, če ga postavite na strmino.
Takoj ko se pojavi mehurček, začne Higgsovo polje povsod okoli njega prehajati v pravi vakuum. Plaz se širi in vse več vesolja podleže stanju pravega vakuuma. Vse, kar zadene energijska površina mehurčka, se raztrešči, ker sile, ki so pred tem držale delce v atomih in molekulah skupaj, ne delujejo več.
Morda je še najboljše, da tega ne moremo videti prihajati, ker poteka s hitrostjo blizu svetlobne. Nobene možnosti ni, da bi to lahko opazili ali sploh vedeli, da je šlo nekaj narobe."
(Vir: 57)
 

Uporabniški avatar
Vse
Prispevkov: 6002
Pridružen: Marec 1, 2022, 7:11 pm

Re: Vesolje

#77 Neprebrana objava Napisal/-a Vse »

"Mehurček pa se s tem seveda ne bo ustavil. Vsak planet ali zvezdo v njegovem čedalje večjem polmeru doleti enaka usoda in prav tako brez slehernega opozorila. Mehurček zajame in izniči cele galaksije. Pravi vakuum popolnoma izbriše vesolje. Edine regije, ki mu lahko ubežijo, so tiste, ki ležijo tako daleč stran, da jih pospešeno širjenje vesolja za vedno ohranja onstran obzorja mehurčka." (Vir: 57)
 

Uporabniški avatar
Vse
Prispevkov: 6002
Pridružen: Marec 1, 2022, 7:11 pm

Re: Vesolje

#78 Neprebrana objava Napisal/-a Vse »

"V resnici je povsem mogoče, da se je prav zdaj, ko to berete, razpad vakuuma že začel. Mogoče imamo srečo in je mehurček onstran našega kozmičnega obzorja ter požira galaksije, ki jih nikoli ne bomo poznali. Ali pa je že v naši soseščini in se tiho približuje, da nas zaloti nepripravljene, med dvema vdihoma." (Vir: 57)
 

Uporabniški avatar
Vse
Prispevkov: 6002
Pridružen: Marec 1, 2022, 7:11 pm

Re: Vesolje

#79 Neprebrana objava Napisal/-a Vse »

"Trenutno poteka tekmovanje, pri katerem je cilj priti do Marsa." (Vir: 18)
 

Uporabniški avatar
Vse
Prispevkov: 6002
Pridružen: Marec 1, 2022, 7:11 pm

Re: Vesolje

#80 Neprebrana objava Napisal/-a Vse »

"Dogajanje v vesolju pa v tem trenutku vsekakor določajo štiri velesile, torej Združene države Amerike, Indija, Kitajska in Rusija." (Vir: 18)
 

Uporabniški avatar
Vse
Prispevkov: 6002
Pridružen: Marec 1, 2022, 7:11 pm

Re: Vesolje

#81 Neprebrana objava Napisal/-a Vse »

"Še posebej skrb vzbujajoče je nameščanje jedrskega orožja v vesolje." (Vir: 18)
 

Uporabniški avatar
Vse
Prispevkov: 6002
Pridružen: Marec 1, 2022, 7:11 pm

Re: Vesolje

#82 Neprebrana objava Napisal/-a Vse »

"Bogati si lahko že privoščijo vozovnico v vesolje in obletijo Zemljo. Prvi takšen izlet v vesolje je bil že leta 2001. Izlet je ameriškega poslovneža Dennisa Tita stal 20 milijonov dolarjev. Obstaja tudi možnost komercialnega obiska Mednarodne vesoljske postaje. Vozovnice za polet v vesolje so že v prodaji. V načrtih imajo hotele z razgledom na vesolje, v razvoju je veliko stvari. Japonsko podjetje za potnike v vesolje predvideva dvigalo s sondo - kabel bi povezoval satelit, ki je nameščen v vesolju v stacionarni orbiti, in tla na Zemlji, sonda pa bi se lahko dvigala in spuščala." (Vir: 18)
 

Uporabniški avatar
Vse
Prispevkov: 6002
Pridružen: Marec 1, 2022, 7:11 pm

Re: Vesolje

#83 Neprebrana objava Napisal/-a Vse »

"Brez odprave vesoljskih odpadkov ne bo možno ne uporabljati vesolja za življenje na Zemlji ne raziskovati vesolja, saj lahko pride do Kesslerjevega sindroma. Ta pojem opisuje potencialni pojav, ko se delci vesoljskih odpadkov, ki se gibljejo hitro in nenadzorovano, zgoščujejo in zaletavajo, kar privede do nastanka še večje količine odpadkov. Ti lahko ogrozijo satelite, zadenejo rakete, poškodujejo Mednarodno vesoljsko postajo ipd. Če bo odpadkov preveč, ne bo mogoče pošiljati novih satelitov in novih konstelacij.
SpaceX ima v prihodnjem letu v načrtu 30.000 novih satelitov. V naslednjih letih naj bi jih imeli nekaj čez 40.000. Tudi v interesu mednarodne skupnosti je, da se ti vesoljski odpadki odstranijo, sicer bo tveganje preveliko. Seveda pa ne smemo pozabiti na to, da ti odpadki lahko dosežejo tudi Zemljo, večkrat so jo tudi že dosegli. Predstavljajte si, da en velik kovinski del pade na vašo streho, na vrt, lahko zadene letalo v letu. Obstaja torej tudi nevarnost za nas, za življenje na Zemlji.
Treba bi bilo jasno in strogo razmejiti odgovornost za te odpadke. To je težko, saj ni nobene kontrole nad tem, čigavi so ti odpadki, to ni zares znano. Zdaj se to ureja tako, da mora tisti, ki objekt pošilja v vesolje, poskrbeti za to, da bo objekt ob vračanju proti Zemlji zgorel."
(Vir: 18)
 

Uporabniški avatar
Vse
Prispevkov: 6002
Pridružen: Marec 1, 2022, 7:11 pm

Re: Vesolje

#84 Neprebrana objava Napisal/-a Vse »

"Zakaj bi raziskovali vesolje, če imamo toliko problemov na Zemlji. Jaz pa razmišljam ravno obratno. Ravno zato, ker imamo toliko problemov na Zemlji, moramo izkoristiti vesolje. Več vlagati, raziskovati, da se lahko spopadamo z izzivi na našem planetu. Če torej odgovorov za izzive na Zemlji ni na tem istem planetu, če dozdajšnje rešitve niso dobro delovale, iščimo zunaj. Tudi to želim predstaviti javnosti, da vesolje lahko pomaga pri reševanju globalnih izzivov na Zemlji in da ga imamo pravico uporabljati, zato se naučimo, kako." (Vir: 18)
 

Uporabniški avatar
Vse
Prispevkov: 6002
Pridružen: Marec 1, 2022, 7:11 pm

Re: Vesolje

#85 Neprebrana objava Napisal/-a Vse »

"A dejstvo je, da bodo naložbe v vesoljske dejavnosti in vesoljske aplikacije postale stalnica." (Vir: 18)
 

Uporabniški avatar
Vse
Prispevkov: 6002
Pridružen: Marec 1, 2022, 7:11 pm

Re: Vesolje

#86 Neprebrana objava Napisal/-a Vse »

"Če sem si prav zapomnila, ZDA namenijo okrog 70-80 milijard dolarjev. Natančno je to težko predstaviti, ker je treba upoštevati tudi zasebni sektor. Četverica velesil skupaj z drugimi državami pa naj bi do leta 2035 v vesoljski sektor imela 1,8 trilijona. To so res ogromni vložki, ki v povprečju naraščajo za 20 odstotkov vsako leto. Države si res želijo napredovati na tem področju." (Vir: 18)
 

Odgovori