RTV
Re: RTV
Poteka (svetovni) dogodek (ni ključno kateri, ker gre za enak vzorec tudi v drugih primerih), vsem je lahko na očeh.
Preberem opisa dogodka s komentarjem na spletu obeh naših največjih televizij. Kdo je od koga prepisal?
Pravzaprav očitno oba od istega zunanjega vira.
1. Ja, take imamo. Naj vplivnejši medij (in tisti za njim) poslujeta do svojega občinstva "tako". Ponižujoče?
2. Vse "teče tako hitro" (tako "pravimo"), da ni časa (in bla bla), se poglobiti v dogodek (zaključka leta, na določenem področju - vrednem za javno objavo pri "vseh" medijih).
3. Čeprav tukaj ni bilo potrebe zapravljati čas za sedenje v maskirnici (med friziranjem in pudranjem)
- dalo bi se tudi takrat biti službeno (novinarsko) ustvarjalen (ali vsaj še kako koristen za svoje občinstvo: npr. lahko bi šli skozi "svoje" besedilo in se ga naučili prebrati brez spodrsljajev; tehtali vsebino "od agencije prepisanega" besedila). (Vir: 56)
Preberem opisa dogodka s komentarjem na spletu obeh naših največjih televizij. Kdo je od koga prepisal?
Pravzaprav očitno oba od istega zunanjega vira.
1. Ja, take imamo. Naj vplivnejši medij (in tisti za njim) poslujeta do svojega občinstva "tako". Ponižujoče?
2. Vse "teče tako hitro" (tako "pravimo"), da ni časa (in bla bla), se poglobiti v dogodek (zaključka leta, na določenem področju - vrednem za javno objavo pri "vseh" medijih).
3. Čeprav tukaj ni bilo potrebe zapravljati čas za sedenje v maskirnici (med friziranjem in pudranjem)
- dalo bi se tudi takrat biti službeno (novinarsko) ustvarjalen (ali vsaj še kako koristen za svoje občinstvo: npr. lahko bi šli skozi "svoje" besedilo in se ga naučili prebrati brez spodrsljajev; tehtali vsebino "od agencije prepisanega" besedila). (Vir: 56)
Re: RTV
R. Pesek: "Imava na voljo 5 minut za 5 vprašanj ..."
(Itak da nisem mogel verjeti.)
Zakaj napovedati 5?
In grem šteti.
Prvo "vprašanje" je bila ukazovalna poved (v kolikor je voditeljica imela "podpičja").
Res, sledi 5 vprašanj s 4 podvprašanji.
P. S.: Aha. Vse skupaj je trajalo manj kot 5 minut.
(Itak da nisem mogel verjeti.)
Zakaj napovedati 5?
In grem šteti.
Prvo "vprašanje" je bila ukazovalna poved (v kolikor je voditeljica imela "podpičja").
Res, sledi 5 vprašanj s 4 podvprašanji.
P. S.: Aha. Vse skupaj je trajalo manj kot 5 minut.
Re: RTV
B. Leskovar: "Zakaj smo šli s televizije? Ker so bile razmere že takrat tam zelo slabe.
Televizija je tehnološki in tehnični medij. Ne moreš je delati brez dobre tehnologije in denarja: Lahko se greš lokalno televizijo, proti kateri nimam nič, s kamero v dnevni sobi, kičastim ozadjem in čvekanjem o vsem mogočem.
Če pa hočeš delati dobro televizijo, je treba imeti dobro tehniko, montaže, ki sledijo razvoju, lučkarje, snemalce, tonce, režiserje in seveda novinarje, ki poznajo svoj posel, obrt.
Ko smo delali Studio City, smo imeli srečo, da smo delali z najboljšimi režiserji in snemalci na TVS." (Vir: 32)
Televizija je tehnološki in tehnični medij. Ne moreš je delati brez dobre tehnologije in denarja: Lahko se greš lokalno televizijo, proti kateri nimam nič, s kamero v dnevni sobi, kičastim ozadjem in čvekanjem o vsem mogočem.
Če pa hočeš delati dobro televizijo, je treba imeti dobro tehniko, montaže, ki sledijo razvoju, lučkarje, snemalce, tonce, režiserje in seveda novinarje, ki poznajo svoj posel, obrt.
Ko smo delali Studio City, smo imeli srečo, da smo delali z najboljšimi režiserji in snemalci na TVS." (Vir: 32)
Re: RTV
B. Leskovar: "Se je pa že na začetku zgodilo nekaj, kar mi je o TVS povedalo vse. Ko smo v studiu snemali prvo oddajo, smo presegli čas, ki nam je bil na razpolago, pa tudi delovni čas snemalcev.
Točno ob treh, ko je bilo konec njegovega delovnega dne, je eden od snemalcev vstal, rekel, da je njegove službe konec, si snel slušalke in šel.
Nisem mogla verjeti, da je kaj takega mogoče, da ne opraviš dela do konca, četudi po delovnem času. Tak odnos imaš, če hodiš 'samo' v službo in ti ni mar, kaj počneš, predvsem pa ti ni mar, da bi bilo to, kar počneš, tudi dobro narejeno." (Vir: 32)
Točno ob treh, ko je bilo konec njegovega delovnega dne, je eden od snemalcev vstal, rekel, da je njegove službe konec, si snel slušalke in šel.
Nisem mogla verjeti, da je kaj takega mogoče, da ne opraviš dela do konca, četudi po delovnem času. Tak odnos imaš, če hodiš 'samo' v službo in ti ni mar, kaj počneš, predvsem pa ti ni mar, da bi bilo to, kar počneš, tudi dobro narejeno." (Vir: 32)
Re: RTV
"Resnica je le ena, vsak nacionalni medij se mora zavezano truditi, da najde največji približek resnici. Zavezan je, da ustvarja svoje vsebine na podlagi strokovno dokazanih in obče sprejetih zgodovinskih, znanstvenih, moralnih dejstev." (Vir: 11)
Re: RTV
"Vabiti leve ali desne poznavalce neke tvarine je sprto z logiko, ki jo javni medij mora narekovati. Poznavanje nečesa nima partijske izkaznice! S takim oportunističnim pristopom se je razgradnja RTVS začela bistveno prej in ne šele v zadnjih dveh letih." (Vir: 11)
Re: RTV
I. E. Bergant: "Javnost nam lahko najbolj pomaga z objektivno kritiko našega dela, z odzivi nanj. Kar pa je možno le, če nas posluša, bere in gleda. Ne pričakujemo samih pohval, temveč stvarno, strpno, objektivno in konstruktivno kritiko." (Vir: 11)
Re: RTV
"Poseben problem je upadanje gledanosti, oglasov je manj, zaradi nižjih dodeljenih stroškov so oddaje vedno slabše ali pa jih ukinjajo, veliko filmov niso kupili in jeseni gledalcem ne bodo mogli ponuditi veliko izbire." (Vir: 18)
Re: RTV
"TV Koper Capodistria imamo zaradi italijanske manjšine (nenazadnje je zaradi tega lahko RTV prišla do dodatnega proračunskega denarja), težava pa je v tem, da je skoraj nihče ne gleda. Na primer drugo informativno oddajo so po sicer starih podatkih pogosto gledali na manj kot sto sprejemnikih.
Problem je, da TV Capodistria ne poroča o življenju in delovanju manjšine, ampak oddaja splošni program v italijanskem jeziku, kar pa zahteva veliko resursov in denarja." (Vir: 18)
Problem je, da TV Capodistria ne poroča o življenju in delovanju manjšine, ampak oddaja splošni program v italijanskem jeziku, kar pa zahteva veliko resursov in denarja." (Vir: 18)
Re: RTV
"Na RTV Slovenija so po Kadunčevih besedah od leta 2012 le zmanjšali število zaposlenih od več kot 2500 na okoli 2050. Problem pa je v tem, da odhajajoče večinoma zamenjajo novi zaposleni. Od 2021 do 2023 je bilo denimo odpuščenih 156 delavcev, hkrati so na novo zaposlili 123 ljudi.
Kadunc opozarja tudi na neracionalne odpravnine za tiste, ki so izpolnjevali pogoje za upokojitev, med njimi je bila tudi znana novinarka Vida Petrovčič." (Vir: 18)
Kadunc opozarja tudi na neracionalne odpravnine za tiste, ki so izpolnjevali pogoje za upokojitev, med njimi je bila tudi znana novinarka Vida Petrovčič." (Vir: 18)
Re: RTV
"RTVS jim je ob prekinitvi delovnega razmerja iz poslovnih razlogov izplačala po deset plač namesto treh, če bi se upokojili. »Skupni znesek odpravnin za 13 odpuščenih znaša samo v letu 2024, torej že pod Martičevo upravo, celih 565.758 evrov, torej je za nepotrebnih dodatnih sedem plač RTV izplačala 396.031 evrov,« pravi Kadunc.
Če bi bilo vodstvo bolj racionalno, bi jim zagotovili ustrezno delo. Če ga ne bi našli, pa bi lahko premestilo na slabše plačana delovna mesta, s čimer bi jih skušali prepričati, da morda razmislijo o odhodu v pokoj." (Vir: 18)
Če bi bilo vodstvo bolj racionalno, bi jim zagotovili ustrezno delo. Če ga ne bi našli, pa bi lahko premestilo na slabše plačana delovna mesta, s čimer bi jih skušali prepričati, da morda razmislijo o odhodu v pokoj." (Vir: 18)
Re: RTV
"Grozljivo je, kako je Martičeva uprava obračunala z domnevnimi »janšisti« na RTV. Tako je na čakanje poslala 15 novinarjev oddaje Panorama, jim začasno prepovedala vstop v javni zavod, nato pa jim poslala pogodbe za zaposlitev z uvrstitvijo šest do deset plačnih razredov nižje.
Večina jih je podpisala in obdržala službo, dva pa ne: Valentin Areh in Katja Benčina." (Vir: 18)
Večina jih je podpisala in obdržala službo, dva pa ne: Valentin Areh in Katja Benčina." (Vir: 18)
Re: RTV
"Novo vodstvo se mu je maščevalo tako, da mu je ponudilo pogodbo s 17 razredov nižjo plačo, s 3270 evrov bruto bi padel na 1679 evrov bruto, čeprav ima doktorat in 33-letno novinarsko kariero, med drugim je sodeloval s CNN, ZDF, Associated Press Television News in CNN, zadnjih dvajset let pa na RTVS." (Vir: 18)
Re: RTV
"Toda ključni problem sedanjega vodstva RTV je nizka gledanost javne televizije, zlasti njenih informativnih oddaj, ki je celo še nižja od takrat, ko sta po javnem zavodu »harala« Andrej Grah Whatmough in Uroš Urbanija." (Vir: 18)